Żałuję tylko, że nie zrobiłam go wcześniej, bo Fifek zdążył się już rozchorować.
Przepis na syrop znajdziecie w sieci - każdy w zasadzie taki sam z takim samym dawkowaniem... żebyście nie musieli szukać wprowadzam go i ja :)
SKŁADNIKI :
10 ząbków czosnku - koniecznie polskiego
szklanka soku z cytryny (u mnie weszły 4 sztuki. Żeby się lepiej wyciskało cytrynę wcześniej roluj dłonią po stole :) )
szklanka miodu
PRZYGOTOWANIE :
Banalnie proste - Do wyparzonego słoika wlewamy miód, dodajemy sok z cytryny i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dokładnie mieszamy, zakręcamy i na trzy dni do lodówki.
NIE przecedzamy !
Po trzech dniach możemy zacząć go "używać".
DAWKOWANIE:
Dorośli - profilaktycznie - 1 łyżka raz dziennie
w przypadku choroby - 1 łyżka co 4 godziny
Dzieci - profilaktycznie - 1 łyżeczka raz dziennie
w przypadku choroby - 1 łyżeczka co 4-6 godzin
Czosnek ma właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Jest naturalnym antybiotykiem - od zawsze - zapewne niektórzy z Was pamiętają smak ciepłego mleka z masłem, miodem i czosnkiem - wtedy trauma - dziś lubię ten smak :)
Jeszcze słówko o miodzie - jaki wybrać
Miód spadziowy - spadź z drzew iglastych leczy nieżyty górnych dróg oddechowych, zwiększa odporność, leczy schorzenia stawów i układu nerwowego. Ma działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne, dobrze wpływa na przeziębienia, jak i poważniejsze choroby, jak choćby zapalenie płuc. Spożywanie tego gatunku miodu także dobroczynnie wpływa na serce i układ krwionośny poprzez działanie przeciw miażdżycowe.
Miód lipowy - idealnie leczy przeziębienie, kaszel, gorączkę. Ułatwia zasypianie dzięki działaniu uspokajającemu. Ma działanie wykrztuśne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła. Również w przypadku zwykłego przeziębienia spisuje się idealnie, dzięki działaniu napotnemu.
Miód malinowy - Ma działanie przeciwgorączkowe, napotne. Stosowany w nieżycie żołądka i jelit, niedokrwistości i zapobiegawczo miażdżycy. Jest o smaku kwaskowatym i zapachu malinowym :)
Miód gryczany - zalecany przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Polecany jest bardzo często w leczeniu niedokrwistości. Zawiera dużą ilość żelaza i innych pierwiastków pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Żelazo zawarte w miodzie gryczanych jest w pełni przyswajalne przez organizm w przeciwieństwie do żelaza zawartego na przykład w mięsie. Dodatkowo miód taki może być znakomitym dodatkiem do kawy. Bardzo wiele osób bowiem stosuje go zamiast cukru.
Miód akacjowy - jego składniki działają osłonowo na żołądek i chronią przed nadmierną ilością kwasów trawiennych. Działa zapobiegawczo przeciw tworzeniu się kamieni w organizmie. Posiada właściwości moczopędne.
P.S. Jeżeli dodajecie miód do herbaty, pamiętajcie o tym aby nie dodawać go do wrzątku! Zarówno miód jak i witamina C z cytryny tracą swoje właściwości pod wpływem tak wysokiej temperatury. Tak więc - czekamy aż temperatura trochę spadnie i dodajemy łyżeczkę miodu :)
Dajcie znać czy też macie jakieś swoje sprawdzone przepisy :)
Pamiętam tę "miksturę" z dzieciństwa - Rodzice zawsze mnie nią poili :) Przyznam szczerze, że działało :) do tej pory (a lat mam 22) chorowałam 3 razy i to wszystko w liceum:) wcześniej nigdy! :)
OdpowiedzUsuńmoja babcia robiła dokładnie taki sam miks:)
OdpowiedzUsuń