Co to są nasiona chia?
Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) to pochodząca z Meksyku i Gwatemali roślina o szerokich liściach i niedużych, fioletowych lub białych kwiatach. Jej owoce zawierają dużą ilość owalnych nasion, nazywanych nasionami chia. Ich właściwości zdrowotne doceniły już plemiona Nahua (Azteków) w środkowym Meksyku. Nasiona chia były, zaraz po fasoli i kukurydzy, trzecią najważniejszą dla Azteków uprawą. Nic dziwnego - zawierają one więcej kwasów omega-3 niż uchodzący za ich skarbnicę hodowlany łosoś atlantycki. Są także bardziej bogate w wapń niż mleko, a żelaza zawierają więcej niż słynący z niego szpinak. Ponadto odznaczają się wysoką zwartością pełnowartościowego białka, zapobiegających rozwojowi nowotworów antyoksydantów, obniżającego ciśnienie krwi potasu, regulującego trawienie błonnika, kojącego nerwy magnezu, wzmacniającego kości fosforu i wielu innych dobroczynnych substancji.
10 powodów przemawiających za zakupem nasion:
1.Nasiona chia są obfitym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 i to w optymalnych proporcjach. Dla zdrowego ciała i umysłu, ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji tychże kwasów. Zmniejszają one złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
3.Niemal 25% nasion chia to błonnik, który korzystnie wpływa na układ trawienny. Duże ilości błonnika polecane są dla osób odchudzających się i przechodzących na dietę, ponieważ poprawia trawienie i zapobiega zatwardzeniom. Nasiona chia wspomagają układ trawienny, pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości na długi czas.
4.Nasiona chia mają właściwości hydrofilowe, to znaczy, że są w stanie zaabsorbować wodę w proporcji 12:1. Dzięki temu nasz ustrój utrzymuje właściwą regulacją w odniesieniu do wchłaniania pożywek i utrzymania właściwego stężenia płynów ustrojowych. Idealne w uzupełnieniu diety sportowców. Przedłużają okres uwadniania organizmu. Płyny i elektrolity zapewniają środowisko, które wspiera procesy życiowe każdej komórki.
5.Pomagają w lepszym wchłanianiu się pokarmów, a to z kolei wspomaga wchłanianie substancji odżywczych wraz ze znaczącym uwodnieniem polepszającym wydalanie trucizn metabolicznych.
6.Wzmacniają układ immunologiczny dzięki zawartym w nich flawonoidom, które działają jak przeciwutleniacze, a ich wysoka zawartość zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
7.Są polecane dla diabetyków, gdyż spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi. Nasiona chia w połączeniu z wodą tworzą żel. Spożywane w takiej postaci zapobiegają zbyt szybkiemu wchłanianiu węglowodanów (co jest ważne dla osób z cukrzycą).
8.Nasiona chia zapewniają prawidłową pracę mózgu i serca, mają działanie antyarytmiczne. Eksperci przekonują, że nasiona chia pomagają złagodzić objawy depresji, a u starszych ludzi mogą zapobiec objawom demencji, w tym chorobie Alzheimera.
9.Obniżają poziom złego cholesterolu, chronią jelita oraz poprawiają przemianę materii.
10.Chia jest bardzo skutecznym suplementem diety zwłaszcza podczas wzrostu i rozwoju dzieci i młodzieży. Zapewnia także właściwy wzrost i regenerację tkanek, a więc polecana jest dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Porcja 15g nasion chia zawiera:
- 8 razy więcej kwasów Omega-3 niż dziki łosoś
- 15 razy więcej magnezu niż brokuły
- 6 razy więcej wapnia niż mleko
- 3 razy więcej żelaza niż szpinak
- 4 razy więcej selenu niż len
- 2 razy więcej błonnika niż otręby
Nasiona chia vs. len
W jaki sposob chia wpływają na nasze zdrowie?
Co robią dla Ciebie nasiona CHIA!
Antyoksydanty oraz minerały i witaminy zawarte w nasionach pozwalają utrzymać młodość i poprawiają stan włosów i skóry, sprawiając, że wyglądasz młodziej!
Jak stosować?
Ze względu na swoje lecznicze właściwości nasiona chia powinny znaleźć się w menu każdego. Można je spożywać i przyrządzać na wiele sposobów, zależy to jedynie od wyobraźni i upodobań. Jest wiele sposobów, poprzez które możemy je włączyć do naszej diety. Można je dodawać między innymi do:
Dawkowanie:
Mogą po nie sięgać również kobiety w ciąży, ponieważ może im brakować dodatkowych kalorii. Tymczasem dwie łyżeczki stołowe Chia w całości pokrywają zapotrzebowanie na dodatkowe kalorie. Do tego zawierają wapń, żelazo, magnez, cynk i miedź. To szczególnie ważne w ostatnich trzech miesiącach ciąży, gdy spożycie wapnia powinno być wzmożone.
Mój sposób na nasiona chia:
Zalewam 3 łyżki nasion chia szklanką mleka, mieszam. Za 15 minut znów mieszam i wstawiam do lodówki na całą noc. Często dodaję też łyżeczkę miodu. Rano wcześniej wyciągam, żeby deser nie był zimny. Dodaję ulubione owoce/mus owocowy, czasami kakao i spożywam ze smakiem :)
Poniżej kilka inspiracji
A Wy macie jakieś oryginalne przepisy z zastosowaniem nasion chia?
Mój sposób na nasiona chia:
Zalewam 3 łyżki nasion chia szklanką mleka, mieszam. Za 15 minut znów mieszam i wstawiam do lodówki na całą noc. Często dodaję też łyżeczkę miodu. Rano wcześniej wyciągam, żeby deser nie był zimny. Dodaję ulubione owoce/mus owocowy, czasami kakao i spożywam ze smakiem :)
Poniżej kilka inspiracji
A Wy macie jakieś oryginalne przepisy z zastosowaniem nasion chia?
Super! Jutro na sniadanie a pozniej trening!!
OdpowiedzUsuńCzekam zatem na efekty, bo nic nie motywuje tak , jak słowa "ekstra, dobra robota, świetnie wyglądasz, jak to zrobiłaś?, udało Ci się" a nawet zwykłe a raczej niezwykłe "lubię to" ;)
UsuńJa z każdym kolejnym polubieniem czuję się jeszcze bardziej zmotywowana i zobligowana do motywowania Was :*