czwartek, 30 maja 2013

Wiosna, lato , jesień, zima - karnacja a makijaż

Każda z nas wie, że jedne kolory wybitnie do niej pasują a w innych wygląda fatalnie - i nieważne czy czy mamy jeszcze resztki opalenizny czy jesteśmy już zimowymi bladziuchami - tak czy inaczej w jednych kolorach wyglądamy wyjątkowo w innych wyjątkowo źle. Dzieje się tak, ponieważ każda z nas ma określony typ urody, który można zweryfikować po kilku szczegółach z naszego wyglądu.Zanim zaczniemy naszą analizę warto jest się odciąć od otaczających nas kolorów za pomocą białej chusty - kładziemy ją sobie na dekolt. Pozwoli nam to wydobyć intensywność pozostałych barw twarzy.

Wiosnę dzielimy na wiosnę bursztynową i orzechową. Obie mają wizerunek miękki i delikatny. 
Cera w typie urody bursztynowym ma najdelikatniejszą karnację, skóra jest przeźroczysta, blada o odcieniu lekko źółtawym, może być również jasno beżowa z odcieniem brzoskwini. Skóra zazwyczaj z widocznymi naczyńkami.   
Wiosny są bardzo często piegowate (piegi w kolorze bursztynu), szybko się czerwienią, mają niewidoczne pory. Skóra jest delikatna, wrażliwa, świeża, a opalenizna przybiera kolor złotobrązowy. 
Oczy są zwykle jasne, przejrzyste, o delikatnych, mało intensywnych ale zawsze czystych barwach (niebieskie, niebiesko-zielone, morskie, jasno brązowe). Tęczówki są pokryte złotobrązowymi, złotymi lub zielonymi cętkami. Rzęsy i brwi są rzadkie, maja kolory brązu i złotawego brązu. 
Włosy - delikatne i cienkie z ciepłym złotawym odcieniem. Najczęściej spotykane kolory to blond, lniany, słomkowy, jasno rudy i miodowy. 
Usta  mają wyraźny kontur, a czerwień wargowa jest w stonowanym kolorze moreli. Odpowiednia paleta kolorów nie powinna zawierać zimnych i zabrudzonych kolorów. Podstawa stylizacji to tony pośrednie, nigdy głębokie. Bursztynowa wiosna powinna unikać kontrastów.
Ogólny wizerunek wiosny orzechowej jest złoty i czysty. 
Cera ma delikatną karnację, skóra jest przeźroczysta, blada, w odcieniu brzoskwini, jasnego beżo-brązu. Może pojawić się rumieniec. Często pojawiają się piegi w kolorze złoto brązowym. Kobiety o tym typie mogą mieć policzki w kolorze brzoskwiniowym. 
Oczy mogą być intensywne, w ciepłych barwach - ciepłe zielenie, turkus, delikatny orzech. Tęczówki często pokryte są złoto brązowymi, złotymi lub zielonymi cętkami. źrenica zazwyczaj oddzielona jest od tęczówki w kolorze złotym lub złotobrązowym. Rzęsy i brwi rzadkie, na całej długości brąz i złoto - brąz. 
Włosy zazwyczaj są delikatne i cienkie, mogą mieć odcień jasno rudy, marchewkowo złoty bądź złoto brązowy. 
Usta charakteryzuje nasycona czerwień wargowa, w kolorze brzoskwini bądź moreli. 
Odpowiednia paleta kolorów charakteryzuje się wyborem odcieni intensywnych ze złotą poświatą. Wybierając odcienie czerwieni, niebieskości czy różu zawsze muszą w nich przeważać złote tony np. róż koralowy, odcienie moreli, karmelu, terakoty. Wiosna orzechowa może również dźwigać ładnie kontrasty od jesieni karminowej.

Kolejny typ to lato, może być szmaragdowe i lazurowe.
Lato postrzegane jest jako typ urody delikatny. Szmaragdowe ma cerę płytko unaczynioną, w odcieniach mlecznych, blado-beżowych, blado-różowych z podbiciem szarości. Jest wrażliwa na słońce, łatwo może dojść do poparzenia. U pań o tym typie urody występują piegi o odcieniu chłodno złoto-szarobrązowym.
Oczy mają matowy odcień, zamglony, tęczówki są przeźroczyste w kolorze szarym, szaro-niebieskim, zielonym. Białka oka podbite szarością bądź błękitem. Rzęsy i brwi mają kolor grafitu bądź szarobrązowy z jaśniejszymi końcami, są gęste ale bez widocznego konturu. 
Jeżeli chodzi o włosy, to w tym typie urody spotykamy Panie o włosach platynowych, szatynki o włosach jasno lub ciemnobrązowych, zawsze w popielatej tonacji (kolor mysi). W dzieciństwie o tym typie kolorystycznym włosy pod wpływem słońca zachowywały się jak naturalny balejaż. 
Usta maja rozmyty kontur, są jasno różowe. Odpowiednie kolory to paleta przepełniona błękitami, pastelami, delikatnie mętnymi, odcienie miętowe i ich wzmocnione tony. Czerń jest zdecydowanie zbyt ciężkim kolorem. 
Lato lazurowe ma grubszą skórę, czasami widoczne są rozszerzone pory. Cera ma odcień mleczny, bladoróżowy, podbity szarością. Opala się na kolor szarobrązowy. U pań o tym typie występują piegi chłodne, złoto-szaro-brązowe. Reszta cech jest taka sama jak w przypadku lata szmaragdowego. Lato lazurowe łatwiej unosi kontrasty, dobrze wygląda w mocniejszych akcentach kolorystycznych, uniesie również dodatki zimy krystalicznej.

Jesień. Wyróżniamy subtelną i żywą jesień karminową o cerze jasnej w kolorze kości słoniowej, kremowo-morelowej, delikatnej, płytko unaczynionej, wrażliwej ze skłonnością do zaczerwienień. Cechą charakterystyczną są piegi w ciepłym, intensywnym kolorze rudawym. Ten typ źle znosi promienie słoneczne. 
Oczy wydają się nasycone, intensywne, w przewadze brązu i zieleni. Brązy przybierają wszelkie, ciepłe odcienie bursztynu, złotego brązu aż po intensywne odcienie brązu czekoladowego. Zielone zaś są często przejrzyste. Można spotkać też piwne i ciemno oliwkowe. Nieliczne jesienie mają oczy o kolorze jasnego błękitu. Charakterystyczna cecha jesieni jest występowanie na tęczówce złotych, brązowych lub czarnych plamek. 
Brwi i rzęsy gęste o kolorze od rudawego po ciemnobrązowe. Charakterystycznym kolorem włosów jest rudy, począwszy od rudawego blondu, poprzez marchewkę, miedziany i złotobrązowy. Często spotykamy też jasne szatynki i brunetki przy czym włosy zawsze mają złote refleksy. Włosy są bujne, gęste i błyszczące. 
Na ustach czerwień wargowa silnie podbita pomarańczem. 
Odpowiednie kolory to ciepłe, pastelowe barwy. Jesień karminowa może unosić delikatne kontrasty. 
Natomiast jesień kasztanowa ma ogólny wizerunek dość przytłumiony. 
Cera jest w kolorze jasno brzoskwiniowym, złocisto beżowym lub oliwkowym. Skóra jest delikatna, płytko unaczyniona, wrażliwa, skłonna do zaczerwienień . Cecha charakterystyczna są piegi w kolorze intensywnym, ciepłym, rudawym lub złocisto-beżowym. Ten typ nie najlepiej znosi kąpiele słoneczne. Pozostałe cechy charakterystyczne dla tego typu urody nie odbiegają od cech jesieni karminowej. 
Odpowiednia paleta opiera się na niższej chromatyczności kolorów. Paleta powinna być zbliżona do mocnych i nasyconych odcieni przyrody. Najlepsze są czerwienie, jednak zawsze z poświatą pomarańczy. 


Zimę dzielimy na krystaliczną i wiśniową
Zima krystaliczna charakteryzuje się wizerunkiem czystej, lodowatej i kontrastowej niczym Królewna Śnieżka. 
Cera jest jasna, chłodna, porcelanowa, czasami z subtelnym, ledwie zauważalnym odcieniem błękitu lub różu. Ten zimowy typ z reguły nie ma rumieńców. Najczęstszy odcień cery to odcień śnieżno-biały. Panie o tym typie będące bez makijażu wydają się blade, wręcz przeźroczyste. Niezbyt dobrze znoszą kąpiele słoneczne, opalają się na czerwono. Ich cera szybko powraca do śnieżno-białego zabarwienia. 
Oczy. Charakterystyczna cechą zimy jest silny kontrast między czysta bielą gałki ocznej a kolorem tęczówki. Kolor tęczówki jest zawsze intensywny, zdecydowany, nasycony. Kolor oczu natomiast mieści się w odcieniach lodowatego błękitu, szklistej i zimnej zieleni, koloru ciemnoniebieskiego, granatowego a nawet czarnego. 
Brwi i rzęsy są najczęściej w kolorze czarnym, są gęste i z wyraźnym konturem, który mocno odcina się od cery. 
Typowy kolor włosów to granatowo-czarny, bądź kruczoczarny, równie z silnie kontrastujący z cerą. Szatynki mają odcień włosów w kolorze popielatego brązu aż po ciemny, szarawy brąz oraz kolor czarno-brązowy.  Wśród zim nie ma prawie blondynek. Zimy najczęściej siwieją w młodym wieku.
Czerwień wargowa ust nasycona jest różem, z wyraźnym okonturowaniem. Odpowiednie kolory powinny być czyste i kontrastowe. 
Zimę wiśniową charakteryzuje cera oliwkowa, może przybierać odcienie ciemnego brązu, podbita szarością i różem. Ten typ bardzo dobrze się opala a opalenizna w kolorze czekolady długo się utrzymuje. 
Oczy są takie same jak w przypadku zimy krystalicznej.
Włosy natomiast mają kolor popielatego brązu, aż po ciemny, szarawy brąz oraz kolor czarno-brązowy. 
Usta jak i kolorystyka w ubiorze i makijażu utrzymuje się taka sama jak w przypadku zimy krystalicznej.
Elaborat obiecany skończony, straaaaaasznie długo mi zeszło :)

3 komentarze:

 1. Wspaniały , ciekawy wykład na temat doboru barw. Mój typ urody to lazurowe lato. Muszę posprzątać w szafie,,,, wiele rzeczy mam źle dobranych,,,,, konieczna wędrówka po sklepach i zakupy zgodne z odpowiednią kolorystyką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też .. po wielu ocenach i poszukiwaniu. . Ten 8 stopniowy podział mi odpowiada . :)

   Usuń
 2. Świetna robota! Naprawdę widać ogromny wkład Twojej pracy :)
  Nadal mam problem określić się jednoznacznie, jednakże po parokrotnej dogłębnej analizie dochodzę do wniosku, że (chcąc nie chcąc:P) jestem wiśniową zimą! Niespodzianka nie ma co:)
  Jeszcze raz dzięki za ten wpis! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Byłaś, czytałaś - pozostaw po sobie ślad - choćby jedno słówko, które zmotywuje mnie oraz innych! Dziękuję :*